بيدار ایران دستگاه دستگیری تروریستی نیروی انتظامی

بيدار: ایران دستگاه دستگیری تروریستی نیروی انتظامی اخبار اجتماعی

گت بلاگز اخبار سیاست خارجی خودتان را مسخره نکنید، سیاست عوض کردن رژیم در کشور عزیزمان ایران جواب نمی‌دهد / ظریف

وزیر امور خارجه کشورمان جهت بررسی تحولات خاورمیانه، روز دوشنبه به وقت محلی در نشستی در اندیشکده شورای روابط خارجی با حضور «ریچارد هاس»، مدیر این اندیشکده شرکت و

خودتان را مسخره نکنید، سیاست عوض کردن رژیم در کشور عزیزمان ایران جواب نمی‌دهد / ظریف

ظریف: خودتان را مسخره نکنید، سیاست عوض کردن رژیم در کشور عزیزمان ایران جواب نمی دهد

عبارات مهم : ایران

وزیر امور خارجه کشورمان جهت بررسی تحولات خاورمیانه، روز دوشنبه به وقت محلی در نشستی در اندیشکده شورای روابط خارجی با حضور «ریچارد هاس»، مدیر این اندیشکده شرکت و صحبت کرد.

به گزارش ایسنا، محمد جواد ظریف در بیانات خود به دوران جنگ عراق اشاره و تأکید کرد که در آن دوران تمام قدرت های دنیا از صدام حمایت می کردند ولی در نهایت کشور عزیزمان ایران با اتکا به مردم خود توانست ادامه دهد و به توفیق دست یابد.

خودتان را مسخره نکنید، سیاست عوض کردن رژیم در کشور عزیزمان ایران جواب نمی‌دهد / ظریف

ظریف در پاسخ به پرسشی راجع به تعاملات با دولت ترامپ خاطرنشان کرد که با رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا گفت وگویی نداشته است ولی این بدهید معنا نیست که احتمال تعامل در آینده وجود ندارد.

وزیر امور خارجه کشورمان تأکید کرد، تسلیحات هسته ای امنیت هیچ کشوری را تأمین نمی کند.

وزیر امور خارجه کشورمان جهت بررسی تحولات خاورمیانه، روز دوشنبه به وقت محلی در نشستی در اندیشکده شورای روابط خارجی با حضور «ریچارد هاس»، مدیر این اندیشکده شرکت و

وی در پاسخ به پرسشی راجع به استقلال قوه قضایی کشور عزیزمان ایران گفت: قضات بخشی از نظام حقوقی هستند که به صورت فرمایشی گزینش نمی شوند بلکه در یک چارچوب حقوقی و با طی فرآیندهایی به سمت خود می رسند. نظام قضایی ما مستقل است و بر اساس قانون عمل می کند.

ظریف ادامه داد: دادگاهی در نیویورک ما را در رابطه با وقایع یازدهم سپتامیر جریمه کرد و این در حالی است که عربستان و هم پیمانان شما در این وقایع دست داشتند.

در ادامه این صحبت ریچارد هاس پرسشی را به این صورت مطرح کرد: تیلرسون به تازگی از حمایت از عناصری در داخل کشور عزیزمان ایران جهت تحقق گذاری مسالمت آمیز در حکومت این کشور سخن گفت. حلقه ای از سناتورهای آمریکایی کمتر دیپلماتیک بوده و خواستار عوض کردن رژیم شده است اند. نظر شما چیست و این موضع چه تأثیری بر نظر شما در قبال ایالات متحده دارد؟

خودتان را مسخره نکنید، سیاست عوض کردن رژیم در کشور عزیزمان ایران جواب نمی‌دهد / ظریف

ظریف در پاسخ به این پرسش گفت: تأثیر این امر (بر نظر ما) این است که متوجه می شویم آمریکا از تاریخ عبرت نمی گیرد. آمریکا در کشور عزیزمان ایران در سال ۱۹۵۳ دست به عوض کردن رژیم زد و می بینید که این حرکت چه برایندی جهت آمریکا داشت. آمریکا از وقت انقلاب سیاست عوض کردن رژیم را دنبال می کند. این روند در دوره اوباما رسماً متوقف شد؛ هرچند به اعتقاد ما در عمل این نبود.

وی ادامه داد: تفاوت میان کشور عزیزمان ایران و هم پیمانان آمریکا در منطقه این است که ما مشروعیت و قدرت خود را از مردم می گیریم. واقعیت این است که ما در ۳۸ سال گذشته تحت فشار بوده ایم. همه کشورهای منطقه ما نوعی چتر خارجی دارند؛ یا از طریق ناتو یا پشتیبانی مستقیم آمریکا. کشور عزیزمان ایران ندارد. ما چطور بدون هیچ حمایت خارجی قادر به ادامه بوده ایم؟ علت این است که به مردم خود متکی هستیم.

وزیر امور خارجه کشورمان جهت بررسی تحولات خاورمیانه، روز دوشنبه به وقت محلی در نشستی در اندیشکده شورای روابط خارجی با حضور «ریچارد هاس»، مدیر این اندیشکده شرکت و

ظریف گفت: این مردم به مدت ۱۰ ساعت در صف بودند تا در انتخابات ریاست جمهوری رأی دهند. ژنرال ماتیس چند روز پیش گفت ایرانی ها حق گزینش ندارند. و آیت الله رییس جمهور را گزینش می کند و این گونه توضیح داد که انگار ترامپ در آمریکا رییس جمهور بعدی را گزینش کند. مردم ۱۰ ساعت در صف می ایستند که رییس جمهوری را گزینش کنند که از قبل گزینش شده است است؟! شاید مردم داخل کشور عزیزمان ایران شست وشویی مغزی شده است اند! ایرانی ها در لس آنجلس چهار ساعت در صف می ایستند که رییس جمهوری را گزینش کنند که از قبل مشخص است؟! خودتان را مسخره نکنید! به واقعیت ها بنگرید. عوض کردن رژیم در کشور عزیزمان ایران جواب نمی دهد لیکن کشوری نیست که جهت بقا و مشروعیت به آمریکا وابسته باشد.

وی در پاسخ به پرسشی راجع به تحریم های آمریکا علیه برنامه هسته ای کشور عزیزمان ایران گفت: آمریکا باید رویه خود در قبال تحریم ها را عوض کردن دهد. هنگامی که آمریکا تحریم های هسته ای را علیه کشور عزیزمان ایران شروع کرد، ما ۲۰۰ سانتریفیوژ داشتیم که بعد از تحریم ها و در وقت مذاکرات این تعداد به ۲۰ هزار سانتریفیوژ رسید. بعد نتیجه این تحریم ۱۹ هزار و ۸۰۰ سانترفیوژ زیاد بوده هست. تحریم هیچ گاه کارآمد نبوده هست. به عنوان فردی که در سال ۱۹۸۲ آخر نامه ارشد خود را راجع به تحریم ها نوشته ام، می گویم که تحریم جواب نمی دهد.

خودتان را مسخره نکنید، سیاست عوض کردن رژیم در کشور عزیزمان ایران جواب نمی‌دهد / ظریف

ظریف راجع به موضع کشور عزیزمان ایران در قبال کردها و رفراندومی که می خواهند در عراق برگزار کنند، گفت: به اعتقاد ما، رفراندوم گزینه درستی نیست ونتیجه فاجعه باری جهت عراق به دنبال خواهد داشت. تأثیر این کار جهت امنیت عراق و منطقه فاجعه بار خواهد بود. ما به دوستان خود در کردستان عراق که همگی از بارزانی گرفته تا سایرین دوستان ما هستند، توصیه کرده ایم که این کار را نکنند. به نظر من این نظر یکسان همه کشورهای منطقه است.

وی تصریح کرد: با این حال اعتقاد دارم سیاست های ضدکردی در هر جای منطقه نتیجه تصویر خواهد داد.

در ادامه هاس از ارزیابی ظریف از سیاست های ترکیه در قبال کردها پرسید که ظریف با لبخند پاسخ داد: من در امور داخلی سایر کشورها مداخله نمی کنم. من صرفاً تحلیل گری هستم که نکات تحلیلی مطرح می کنم.

بر اساس گزارش بی بی سی فارسی، وزیر خارجه کشورمان در ادامه هم چنین اظهار امیدواری کرد که مناقشه یمن به درگیری مستقیم میان کشور عزیزمان ایران و عربستان سعودی منجر نشود. جنگ داخلی یمن به نفع هیچ کس نیست.

ظریف در پاسخ به سوالی راجع به خطر مناقشه میان دو کشور تاکید کرد که کشور عزیزمان ایران مسلما امیدوار است وارد چنین جنگی با عربستان نشود.

او افزود: کشور عزیزمان ایران و عربستان مورد نیاز نیست یکدیگر را در منطقه خاورمیانه نادیده بگیرند.

وزیر خارجه کشورمان اضافه کرد که هر چند دو کشور در مورد یمن و سوریه توافق نظر ندارند، ولی می توانند جهت آخر این مناقشه ها با هم همکاری کنند.

ظریف گفت: “ما با افراط گرایی در افغانستان مبارزه کردیم. با افراط گرایی در عراق مبارزه کردیم. با افراط گرایی در سوریه مبارزه کردیم. ولی هم پیمانان آمریکا از افراط گرایی در افغانستان حمایت کردند. به یاد بیاورید فقط سه کشور طالبان را به عنوان یک حکومت به رسمیت شناختند: پاکستان یکی از همسایگان ما، عربستان سعودی و امارات متحده عربی. این ها همان کشورهایی هستند که از افراط گرایی در سوریه و عراق حمایت کردند. آنها در حمایت از تروریسم ثابت قدم بوده اند؛ ما هم در مخالفت با آن ثابت قدم بوده ایم. آنها گزینش های اشتباهی کرده اند و حالا گله دارند که آیا دارند نتیجه آن را می بینند. تقصیر ما نیست که گزینش درست کرده ایم.”

به گزارش ایسنا، نشست شورای روابط خارجی با محوریت تحولات خاورمیانه و راه حل های پیشنهادی کشور عزیزمان ایران جهت حل بحران های جاری در این منطقه برگزار شد. در این نشست علاوه از بعضی دیپلمات های سابق آمریکایی، صاحبنظران و نخبگان پرسشها مربوط به سیاست خارجی آمریکا و اصحاب رسانه های متفاوت دنیا حضور داشتند.

واژه های کلیدی: ایران | خارجی | سیاست | آمریکا | ایرانی | تحریم ها | آمریکایی | اخبار سیاست خارجی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs