بيدار ایران دستگاه دستگیری تروریستی نیروی انتظامی

بيدار: ایران دستگاه دستگیری تروریستی نیروی انتظامی اخبار اجتماعی

گت بلاگز اخبار سیاست خارجی آمریکا در خروج از برجام تنها خواهد ماند / نشریه فارین پالیس

نشریه فارین پالیس با بررسی پیشنهادات ارائه شده است از سوی مخالفان برجام جهت خروج از این توافق، نوشت: در صورت خروج یکجانبه آمریکا از توافق هسته‌ای دیگر کشورها و

آمریکا در خروج از برجام تنها خواهد ماند / نشریه فارین پالیس

نشریه فارین پالیس: آمریکا در خروج از برجام تنها خواهد ماند

عبارات مهم : اروپا

نشریه فارین پالیس با بررسی پیشنهادات ارائه شده است از سوی مخالفان برجام جهت خروج از این توافق، نوشت: در صورت خروج یکجانبه آمریکا از توافق هسته ای دیگر کشورها و طرف های توافق هسته ای واشنگتن را در وضع مجدد تحریم علیه پایتخت کشور عزیزمان ایران همراهی نخواهند کرد و کشور عزیزمان ایران نیز به کارها وسوسه برانگیز آمریکا از طریق از سرگیری فعالیت های هسته ای تعلیق شده است اش پاسخ خواهد داد.

به گزارش ایسنا، نشریه فارین پالیس در گزارش خود به قلم ریچارد تعیو مشاور مسایل کشور عزیزمان ایران در کاخ سفید و عضو پیشین تیم مذاکره کننده هسته ای آمریکا و ایان کولاتبرک یک عضو هیات خاص مذاکرات فلسطین – اسرائیل با تاکید بر این که برنامه جامع اقدام یکسان (برجام) اهمیت بسیار بالایی جهت امنیت ملی آمریکا دارد، نوشت: اینکه دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا از توافق هسته ای متنفر است بر هیچکس پوشانده نیست و از این رو یک استراتژی وحشتناک از سوی منتقدان بیرونی در جریان است تا یک علت قانع کننده جهت کمک به دولت در جهت کنار گذاشتن توافق پیدا شود.

آمریکا در خروج از برجام تنها خواهد ماند / نشریه فارین پالیس

برخی مخالفان توافق روی رویکرد پیشنهاد شده است مبنی بر این تمرکز دارند که می گوید ترامپ نباید پایبندی کشور عزیزمان ایران به توافق هسته ای در ماه اکتبر را تایید کند ولی نباید هم به سرعت تحریم های مرتبط هسته ای را باز گرداند. دولت در ازا باید بالاترین فشار را از طریق وضع تحریم های گسترده غیرهسته ای بر کشور عزیزمان ایران وارد کند. دیگر مخالفان توافق راجع به نیات ارزش براق تر هستند. جان بولتون نماینده پیشین آمریکا در شرکت ملل به تازگی طرحی را ارائه داده است که به ادعای وی، نقشه راه جهت خلاص کردن جامعه بین الملل از این توافق را نشان می دهد.

اما اگر ترامپ این پیشنهادات منتقدان توافق را دنبال کند، یک چیز روشن هست؛ چنین کاری آمریکا را در موضعی به مراتب ضعیف تر با اهرم فشاری کمتر جهت مذاکره یک توافق بهتر قرار می دهد. این اقدام همچنین در درازمدت می تواند منجر به تقابل نظامی مستقیم میان کشور عزیزمان ایران و آمریکا شود.

نشریه فارین پالیس با بررسی پیشنهادات ارائه شده است از سوی مخالفان برجام جهت خروج از این توافق، نوشت: در صورت خروج یکجانبه آمریکا از توافق هسته‌ای دیگر کشورها و

این نشریه آمریکایی در ادامه گزارش خود با بررسی طرح پیشنهادی جان بولتون نوشت: اگرچه بولتون در درخواست هایی از دولت ترامپ صریح است استراتژی مورد نظر وی به اندازه پیشنهادات مورد حمایت دیگر مخالفان برجام معیوب هست. وی در هیچ جای طرح خود نمونه ای از نقض توافق به وسیله کشور عزیزمان ایران ارائه نداده است و در ازا روی مواردی متمرکز شده است است که دیگر کشورها نسبت به آن بی توجه هستند؛ اینکه برجام اجازه غنی سازی به کشور عزیزمان ایران را می دهد و کشور عزیزمان ایران از گروه هایی مثل حزب الله حمایت می کند. همچنین اگر آنها کماکان بی توجه هستند آمریکا می تواند همکاری و کمک آنها را جهت دنبال کردن سیاست هایش در قبال کشور عزیزمان ایران به دست آورد.

اما بولتون در اینجا انگیزه مهم کشورها جهت همراهی با واشنگتن در تحریم های پایتخت کشور عزیزمان ایران را نادیده می گیرد. این استراتژی زمانی توانست کشورها را متقاعد کند که آن ها اطمینان یافتند آمریکا به دنبال یک راه حل دیپلماتیک جهت عنوان هسته ای هست. این استراتژی بود که به این کشورها کمک کرد تا تصمیم بگیرند. واردات نفت خود از کشور عزیزمان ایران را محدود یا با وزارت خزانه داری آمریکا همکاری کنند.

اما اکنون شرایط عوض کردن کرده هست. اگرچه هنوز کشورهایی مثل ژاپن و کره جنوبی وجود دارند که ممکن است به علت همکاری نزدیک با آمریکا از وضع دوباره تحریم ها علیه پایتخت کشور عزیزمان ایران حمایت کنند، کشورهای دیگر و شرکت هایی وجود دارند که مسیری متفاوت را گزینش خواهند کرد. به عنوان مثال چین به علت منافع ملی اش در منطقه به علاوه مقاومتش در برابر آمریکا از تحریم های دوباره کشور عزیزمان ایران پیروی نخواهد کرد. در فضایی که آمریکا دیگر یک بازیگر جهانی مسئول آشنا نمی شود و در شرایطی که تعرفه ها و جنگ های تجاری به صورت تصادفی ترساندن می شوند، چین دلیلی جهت همکاری با تحریم های کشور عزیزمان ایران ندارد.

آمریکا در خروج از برجام تنها خواهد ماند / نشریه فارین پالیس

اتحادیه اروپا نیز که در گذشته با تحریم های آمریکا علیه کشور عزیزمان ایران همراهی کرده، بعید است این بار با واشنگتن همکاری کند و هیچ یک از دولت های عضو اتحادیه اروپا آماده نیستند هزینه های اقتصادی را بپذیرند که دیگری نپذیرفته هست. (به خاص اگر چین کنار بنشیند) دولت اروپایی علاوه بر این، به علت عدم محبوبیت ترامپ در اروپا با هزینه داخلی نیز مواجه خواهند شد. این در حالی است که برجام در اروپا محبوب و مقبول هست. زمانیکه هر درخواستی از یک دوست بیرونی با هزینه سیاسی داخلی به جای سوددهی روبرو می شود همکاری کردن (با آمریکا) به مراتب سخت تر می شود.

این نتیجه گیری بسیار خوب هست. چیزی که نشان می دهد آمریکا احتمالا خود با کناره گیری یکجانبه از برجام منزوی خواهد شد در حالیکه ایران، اتحادیه اروپا و دیگر کشورها احتمالا کارها خود را به کار خواهند گرفت. علی اکبر صالحی رییس شرکت انرژی اتمی کشور عزیزمان ایران به تازگی گفته است که حتی اگر آمریکا از توافق خارج شود کشور عزیزمان ایران تا زمانی که اروپا در این توافق باقی بماند به تعهداتش پایبند باقی خواهد ماند ولی اگرچه آمریکا باید انتظار همراه شدن شرکای خارجی با هر ماجراجویی در خصوص تحریم های را با نگاه تردید بنگرد کشور عزیزمان ایران به زودی متوجه خواهد شد که همکاری نصفه نیمه (طرف های دیگر) با تحریم های آمریکا جهت منافع اقتصادی اش مضر است.

نشریه فارین پالیس با بررسی پیشنهادات ارائه شده است از سوی مخالفان برجام جهت خروج از این توافق، نوشت: در صورت خروج یکجانبه آمریکا از توافق هسته‌ای دیگر کشورها و

ایران در چنین شرایطی از اتحادیه اروپا خواهد خواست تا شرکت هایش را ملزم به پایبندی به قراردادها و اهداف برجام کند ولی هیچ زیربنای قانونی در اتحادیه اروپا جهت این که دولت ها بخواهند چنین چیزی را عملی کنند وجود ندارد.

نیمی از اروپا، چین، روسیه و دیگر کشورها به سادگی قادر نخواهند بود با کم کردن تحریم ها به اندازه ای منفعت اقتصادی ایجاد کنند که تهدیدات ناشی از تحریم های ثانویه آمریکا را جبران کنند و ایرانی ها را راضی نگه دارد. از طرفی دیگر اگر ترامپ یکجانبه از توافق خارج شود باز هم فشار داخلی بر رییس جمهوری کشور عزیزمان ایران وجود دارد که باید پاسخگوی این اتفاق باشد.

آمریکا در خروج از برجام تنها خواهد ماند / نشریه فارین پالیس

نتیجه احتمالی قرار گرفتن در چنین وضعیتی این خواهد بود که کشور عزیزمان ایران به جای این که آرام بنشیند و اوضاع را بپذیرد به کارها وسوسه برانگیز آمریکا پاسخ خواهد داد و فعالیت های هسته ای تعلیق شده است اش را از سر خواهد گرفت.

واژه های کلیدی: اروپا | ایران | توافق | همکاری | کشورها | آمریکا | ایرانی | تحریم ها | آمریکایی | کشورهای دیگر

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs